23 Ocak 2019 Çarşamba

Dünyanın en değerli markaları açıklandı!Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, dünyanın en değerli 500 markasını açıkladı. Bugün başlayan Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yayınlanan Dünyanın En Değerli 500 Markası araştırmasının sonuçlarına göre Amazon, geçen yılki 151 milyar dolarlık marka değerini yüzde 25 oranında artırarak yaklaşık 188 milyar dolarla birinciliğini korudu.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’u geçerek dünyanın en değerli şirketi olan Amazon’un ardından ise yaklaşık 154 milyar dolarlık marka değeriyle Apple geldi. Apple’dan sonra ilk 10’da yer alan şirketler sırasıyla; Google, Microsoft, Samsung, AT&T, Facebook, ICBC, Verizon ve China Construction Bank (Çin İnşaat Bankası) oldu.

Ne yazık ki "Dünyanın En Değerli 500 Markası" listesinde Türkiye'den hiç bir marka yer almıyor. Bu da dünya çapında marka yaratma konusu üzerine düşünmemiz gerektiğini gösteriyor. 

Onun dışında listedeki Çinli şirketler dünyanın en değerli 500 markasında yüzde 18.4 (71 şirket), Japon şirketler de yüzde 6.1 (32 şirket) oranında yer kapladı.

Listenin tamamını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.


(Resmin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz)

2 yorum:

  1. Ülkemizden olmaması üzücü..
    Amozon aldı başını yürüdü..

    YanıtlaSil
  2. Türkiye den hiç bir marka sıralamaya giremeyen üzücü

    YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR