19 Ocak 2019 Cumartesi

Beyaz iksir diye bilinen beyaz çay kapış kapış gidiyor

Doğu Karadeniz Bölgesinde, 5 yıl önce üretimine başlanan beyaz çayda, geride kalan hasat döneminde 911 kilo üretim gerçekleştirildi. Dünyada, ’İmparatorların çayı’ olarak bilinen, Türkiye'de ise ’Beyaz iksir’ adıyla kilosu 4 bin liradan 2 ay önce satışa çıkarılan beyaz çay, kısa sürede tükendi.


Beyaz çayın üretimi, Doğu Karadeniz Bölgesinde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da, 5 yıl önce başladı. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından başlatılan uygulamayla, ’Tomurcuk’ olarak bilinen çayın üst filizleri üreticiler tarafından elle toplanıyor. Üreticiden kilosu 500 liraya alınan beyaz çayın üretiminin artırılması için çalışma yapıldı. Bahçeye giren üreticiler de olgunlaşan tomurcuk filizlerinin hasadını yaptı. Bu hasat döneminde Çaykur üreticilerden 911 kilo beyaz çay satın aldı. Rakamın düşük olduğu ve istenen miktarda beyaz çayın bu yıl da alımının gerçekleştirilemediği belirtildi. Ürün miktarının düşük olmasının, insan sağlığına faydaları nedeniyle üreticilerin beyaz çayı kendileri için saklamasından kaynaklandığı ifade edildi.

20’ŞER GRAMLIK KAVANOZLARDA SATILIYOR

Dünyada, ’İmparatorların çayı’ olarak bilinen, Türkiye'de ise ’Beyaz iksir’ adıyla kilosu 4 bin liraya alıcı bulan beyaz çay, 2 ay önce satışa çıkarıldı. Raflarda yerini alan beyaz çay, kısa sürede tükendi. Sınırlı üretilen beyaz çay, bu sezon da talepleri karşılayamadı. 

20’şer gramlık kavanozlarda 80 liradan satışa sunulan beyaz çayı, Çaykur üretici ve çalışanlarına ise indirimle kilosu 2 bin 250 liradan satışa sundu. Beyaz çayın bu yıl özellikle yurt dışından talep gördüğü belirtildi. Ortadoğu ve Arap ülkelerinin yanı sıra Avrupa’dan da çok sayıda kişi beyaz çay için siparişte bulundu.’SINIRLI MİKTARDA ÜRETİLİYOR’

Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, 911 kilo beyaz çay ürettiklerini açıkladı. Alim, "Beyaz çay sınırlı miktarda üretiliyor. Hasat döneminde üreticilerden 911 kilo beyaz çay aldık. Kilosu 4 bin liraya satılıyor. Üretici ve çalışanlarımıza ise kilosunu 2 bin 250 liradan veriyoruz. Fazla bir beyaz çay alamadık. Üretim miktarı düşük kaldı. Gelecek yıllarda bu miktarı artırmaya çalışacağız" dedi.

KANSERLİ HÜCRELERİ YOK EDEN ETKEN MADDEYE RASTLANMIŞTI

Doğu Karadeniz Bölgesinde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde 5 yıl önce başlanan beyaz çay üretiminde geçen sürede 3 ton ürün elde edildi. Dünyada kilosu bin dolardan 15 bin dolara kadar değişen fiyatlarla satılan beyaz çayın vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra, insan sağlığına önemli faydalarının bulunduğu biliniyor.

Japonya'da yürütülen bir çalışmada, Türk beyaz çayında kanserli hücreleri yok eden etken bir maddeye rastlanmıştı.

6 yorum:

 1. Her derde deva ..belki bunu için fiyatı yüksek..
  Bence bunu yetiştirip satmak da güzel bir iş fikri olur...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kanseri önleyici etkisinden bile bahsediliyor.
   İş fikri olarak sunamıyorum çünkü Karadenizliler asla çay ve fındık tarlalarını dışarı satmazlar.Hele ki kotalı yüksek kazanç getiren tarlaları satacaklarını hiç düşünmüyorum.

   Sil
 2. 20 gramı 80 TL ve millet kapış kapış alıyor mu. Bir de paramız yok diye ağlarlar :) Aslında bunu üretebilsek var ya al sana süper iş fikri arkadaşım. Gel geliştirelim bunu :):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Para bazılarında çok bazılarında yok :)
   Bu bölgelerde tarlanız varsa anlaşabiliriz :)

   Sil
 3. Beyaz çayı hep duyuyorum ama tatmak hiç nasip olmadi:)

  YanıtlaSil
 4. Sınırlı miktarda üretildiği için herkese ulaşmıyor sanırım.

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR