30 Ocak 2019 Çarşamba

Banka hesaplarınıza girerken sahte banka linklerine dikkat!


Banka hesaplarının kontrolü, para transferleri, ödemeler gibi bir çok nedenle banka hesaplarımıza girmek durumunda kalıyoruz. Bu da dolandırıcıların iştahlarını kabartıyor olmalı ki sürekli yeni yöntemler ile insanları dolandırmaya çalışıyorlar. 

Mail adreslerinize ve cep telefonlarına sürekli mesajlar geliyor, dikkatsiz olduğumuz bir anda bu tuzaklara düşmemiz işten değil. 

Klasik hırsız ve dolandırıcıları artık tanıdık. Onlar direk malınıza göz dikiyor ya da laf kalabalığı ile sizleri kandırmaya çalışıyor. Yeni nesil dolandırıcılar ise kurdukları tuzaklarda daha akıllıca davrandıklarını itiraf etmeliyiz. O yüzden daha uyanık olmamız gerekiyor.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal artan bu dolandırıcılıklar ilgili açıklama yaptı: 

"(Sahte banka linkleri) Tüketici bu yolla dolandırıldığını fark ettiğinde bankasını arayarak şüpheli işlem kapsamında bloke koydurmalı, daha sonra savcılığa suç duyurusunda bulunarak tüketici mahkemesinde dava açmalıdır" 

Tüketicilerden herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına, bu paylaşımlara itibar etmemelerini ve gerekli dikkati göstermelerini isteyen Koçal, "Tüketiciler bilmelidir ki bankalar hiçbir şekilde, sosyal medya üzerinden ya da SMS ile sizden bir bilgi talep etmez. Ayrıca sizin işlem yapmak üzere bir talebiniz var ise direkt sistemde kayıtlı telefonlarınızla size ulaşır. Hiçbir banka tüketiciye belli isimler adı altında para iadesi için ya da ucuz kredi için sosyal medyada duyuru yayınlamaz." diye konuştu.

Bankaların bu tür duyuruları kendi internet sitelerinde yayınladıklarını aktaran Koçal, tüketicilerden sosyal medya ya da SMS'le gelen linkleri tıklamadan önce bankalarından bilginin doğruluğunu teyit etmelerini istedi.

Koçal, "Müşteriler SMS'le ya da e-mail adreslerine gelen linkleri tıklamadan silsinler. Uyarılara rağmen ola ki bu tür işlem yaparlar ise anında bankayı arayarak bilgilendirsinler. Size bir telefon gelerek bazı bilgiler isteniyor ise telefonu kapatın, bankanızı arayıp doğruluğundan emin olun." dedi.

Tüketicilerin kimlik fotokopileri kullanılarak sim kart kopyalama işlemi de yapılabildiği uyarısında bulunan Koçal, bu yöntemle bankadan gelen şifrelerin de dolandırıcıların eline geçtiğini söyledi. Koçal, "Vatandaşlarımız kimlik fotokopileri vermeleri gereken yere mutlaka fotokopinin resminin üzerine gelecek şekilde kendi yazıları ile ne için verildi ise o yazılmalı, özellikle hat ve cihaz alırken çok dikkat edilmeli, art niyetli kişiler tarafından bu fotokopiler kullanılabilmektedir." ifadesini kullandı.

Bankaların sorumluluğunun artırılmasının gerektiğini vurgulayan Koçal, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Bu tür sahte linkler derhal kapatılmalı ve linkleri oluşturan kişiler hakkında yasal işlemler başlatılmalıdır. Bu tür dolandırıcılıklar ile ilgili cezai müeyyideler artırılmalı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), bankalar ve devlet iş birliği ile görsel medya ve televizyonlarda tüketicileri uyaran spotlar mutlaka yayınlanmalıdır. Tüketiciler bilinçlenmeli, bu hususta BDDK, bankaların ve güvenlik güçlerinin alacağı önlemler artırılmalı." 

4 yorum:

  1. maalesef bu tür sahtekarlıklar o kadar çoğaldıki! dikkatli ve bilinçli olmalı.

    YanıtlaSil
  2. Evet böyle tehlikeler var maalesef, çok teşekkürler.

    YanıtlaSil
  3. aynen bazen bende fark ediyorum banka felan değilde facebook giriş sayfası açılıyor gerçek mi sahte mi ayırt edemiyor bazen insan

    YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR