23 Aralık 2018 Pazar

Youtube kanalı açmak istiyorum ama içerik hakkında fikrim yok! - Benim var

Youtube ilk başlarda müzik dinleme ve  kısa videolar izlemek için kullanılan bir siteyken son zamanlarda farklı amaçlarda kullanılmaktadır. Youtuber’lık bir meslek haline geldi ve insanlar bu işten ciddi paralar kazanmaya başladı. Youtuberler hitap edecekleri kitleyi belirleyip, istedikleri herhangi bir alanda video çektikten sonra videolarını Youtube kanallarına yüklerler. Youtuberler’in çoğalmasıyla birlikte videoda zenginleşme başladı. Youtube’da video yayınlayacak kişi farklı olmak ve sıra dışı videolar yayınlamak zorundadır. Aksi takdirde popüler olamaz ve çok fazla kitlelere ulaşamaz. Bu durum youtuberlerin devamlı video önerilerine ihtiyaç duyduğu anlamına gelmektedir.

Youtube de yeni bir kanal açmak isteyenlerin aklına takılan en büyük soruların başında hangi alanda, nasıl ve ne videoları çekebilirim sorusu gelmektedir. Bu yazımızda sizler için birkaç youtube video önerilersi hazırladık. Bu önerilerin dışında sizlerinde aklına gelen video tavsiyeleriniz varsa yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


1- Oyun Videoları
Oyun videoları çekmek ise bilinen en yaygın alternatiflerden biridir. Önce oynayacağınız oyunun tanıtımını yapın ve oyun severlerin ilgisini çekmeyi başarın. Tanıtımını yaptığınız oyunu ne kadar iyi oynarsanız, o kadar fazla izleyiciye ulaşırsınız. Oynayacağınız oyunun popüler olmasına özen gösterin. Hem oyunu iyi bir şekilde oynamalı, hem de oyun esnasında konuşmalısınız. Assassin’s Creed, Wolfteam gibi oyunlar diğer oyunlara oranla daha fazla ilgi çeker.

2- Yemek Pişirme Videoları
Ev hanımların en sevdiği videolardan biri, yemek yapımının olduğu videolardır. Yemek yapmayı seven ve farklı lezzetler denemeye bayılan biriyseniz bu alanda videolar çekebilirsiniz. Yapacağınız yemeklerin yanı sıra işin püf noktaları izleyicilerin en çok merak ettiği konulardır. Yapacağınız yemeklerin zorluğundan çok o yemekleri sunum şekliniz daha önemlidir. Çekeceğiniz videoda insanları yemek yapmaya teşvik etmeli, onlara işin püf noktalarını göstermelisiniz. Hatta yemek yapmayı belirli bir zamana sıkıştırırsanız, o kısıtlı zamanda yapacaklarınız insanların ilgisini çeker.

3- Aile Bireylerinin Komik ve Eğlenceli Halleri
Aile bireylerinizi de bu işe katarak sıra dışı videolar çekebilirsiniz. Günümüzde çok fazla yaşanan olayları anne ve babanıza sorup onların vereceği komik cevaplarla insanların ilgisini çekebilirsiniz. Özellikle anne veya babanızın şivesi varsa bu videolarınızı daha izlenebilir hale getirecektir.

4- Komik veya Şaka Videoları
Komik şaka videoları da insanların sizi izlemesi ve takip etmesi için güzel bir konudur. Youtube kanalına koyacağınız videoda eşek şakası yapmamaya özen göstermelisiniz. İnsanların daha çok zeki ve planlanmış şakalar ilgisini çeker. Telefon şakası, sevgiliden ayrılma şakası, anne veya babaya sigara içme gibi şakalar yapabilirsiniz.

5- Ünlü Kişilerle röportaj Yapabilirsiniz
Ünlü veya popüler insanlarla yapacağınız röportajların olduğu bir Youtube kanalı oluşturabilirsiniz. Tanınmış kişilerin röportajları, o kişilerin fanlarının ilgisini çekecektir. Bu da sizin izlenme sayınızı arttıracaktır.

6- Gezdiğiniz Yerlerin Tanıtımını Yapabilirsiniz
Seyahat ettiğiniz yerleri tanıtan videolar çekebilirsiniz. Tarihi bir yerde çekeceğiniz video, o yerin meraklılarının ilgisini çekecektir.

7- Haber Videoları Hazırlayabilirsiniz
Haber bülteni tarzında bir Youtube kanalı oluşturabilirsiniz. Sunacağınız farklı haberlerle ve kendinize özgü sunumla ilgiyi Youtube kanalınıza çekebilirsiniz.

8- Belgesel Videoları Çekebilirsiniz
Belgesel videoları çekebilirsiniz. Hayvanların biyolojisini, nerelerde yaşadıklarını farklı anlatım tarzıyla sunabilirsiniz. Bu gibi videolar, belgesel severlerin ilgisini çekecektir.

9- Sosyal deney videoları hazırlayabilirsiniz
Sosyal deneyleri konu alan videolar bu sıralar daha ön planda. Mesela sevgilinizi ne kadar tanıyorsunuz, telefonla arkadaştan borç para istemek gibi sosyal deneyler yapabilirsiniz.

10- Şarkıları Cover Layabilirsiniz
Sesiniz güzelse, değerlendirebilirsiniz. Kendinize has yorumla, çok dinlenen şarkıları söyleyip müzik dinlemeyi sevenlerin ilgisini çekebilirsiniz.

11- Bilgi Verici Videolar Çekebilirsiniz
Bilgi verici videolar çekebilirsiniz. İnternetten para kazanmanın yolları gibi konular son zamanlarda merak edilen konulardandır. Bu konu üzerine videolar çekip meraklıları tarafından izlenebilirsiniz.

12- Makyaj Nasıl Yapılır Videoları Çekebilirsiniz
Makyaj videoları ise kızların ilgisini çeken video içeriklerindendir. Yapacağınız farklı ve özel makyajlar kızların ilgisini çeker. Çok sayıda izlenme sayısı yakalayabilirsiniz.

13- Saç Modelleri Yapımı
Saç şekilleri kızlar kadar olmasada erkeklerin de ilgisini çeker. Yapacağınız saç modelleri özellikle kızlar tarafından ilgiyle takip edilecektir.

14- Kariyer Hikayeleri Anlatabilirsiniz
Kariyer hikayelerini anlatan videolar da başarıyı yakalamak isteyen insanları kanalınızda toplayacaktır. İnsanlar başarının asla tesadüf olmadığını bilir ve başarı hikayelerini dinlemeye bayılır.

15- Yabancı Dizileri Türkçe Altyazı Yayımlayabilirsiniz
Eğer yeterli düzeyde İngilizceniz varsa, yabancı dizileri Türkçe ‘ye çevirip, alt yazılı bir şekilde kanalınıza yükleyebilirsiniz. Eğer çeviri yaptığınız dizi popüler bir diziyse çok sayıda insanların takibine girersiniz.

16- İfşa Videoları
İfşa videoları çekerek de popüler olabilirsiniz. Yapacağınız ifşalar gerçek olursa, çok sayıda insanı kanalınızda toplarsınız.

17- Transfer Videoları
Transfer haberleri, futbol maç özeti, futbol takımlarını ve futbolcuları yorumlama yaptığınız videolar çekip kanalınızda paylaşabilirsiniz.

18- Vizyona Girecek Filmleri Yorumlama
Vizyona girecek filmleri yorumlayıp filmde izleyicileri neler beklediğini tahmin ettiğiniz videolar çekebilirsiniz. Sinema tutkunu insanlar kanalınızı takip edecektir.

19- Ders Anlatım Videoları
Eğer ders alanlarından (matematik, geometri, kimya, fizik vb…) birinde kendinize güveniyorsanız eğitici videolar yayınlayıp sınava hazırlanan öğrencilerin ilgisini çekebilirsiniz.

20- Grafik Hazırlama Videoları
Grafik alanında kendinize güveniyorsanız bu alanda videolar çekebilirsiniz. Yapacağınız farklı grafikler kanalınıza olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

21- Aksesuar Yapımı Videoları
Atık materyallerle yapacağınız sıra dışı ürünler başta ev hanımları olmak üzere birçok insanın ilgisini çekecektir.

22- Çocuğunuzla Yaptığınız Aktiviteleri Çekebilirsiniz
Çocuğunuzla yaptığınız aktiviteleri kanalınıza yükleyip çocuklu ev hanımlarının ilgisini çekebilirsiniz.

23- Yeni Çıkan Elektronik Eşyaları Çekebilirsiniz
Piyasaya yeni sürülen telefon, televizyon, oyun konsolu gibi ürünlerin tanıtımını yapan videolar hazırlayabilirsiniz.

24- Kutu açma videoları
Her türlü kategoride(elektronik, oyuncak, ev eşyası…) gibi ürünlerin ilk kutu açılış videolarını çeken videoların çekebilisiniz. Bu tür videolar o ürünü satın almak isteyen insanlara sanki kendileri kutuyu açıyormuş hissi veecektir.

25- Beceri Videoları
Dans edebiliyor, şarkı söyleyebiliyor veya bir enstruman çalabiliyorsanız şöhret olmanız yada çok iyi paralar kazanmazı kaçınılmaz.

26- Nasıl Yapılır Videoları
Özellikle yapımı veya onarımız zor olan konularda yetenekli olduğınuzu düşünüyorsanız bu tarz videolar çekmek size keyif ve para kazandıracaktır. Nasıl yapılır videolarına örnek olarak; kapı kilidi nasıl değiştirilir, Ahşap nasıl boyanır, Bilgisayar nasıl tamir edilir gibi videolar çekebilirsiniz.

27- Bebek Videoları
Bebeğinizin size komik ve eğlenceli gelen videolarını çekebilirsiniz

28- Güzellik İpuçları
Erkek veya kadın farketmeden güzel ve etkili görünmenin ipuşlarını paylaşabileceğiniz videolar hazırlayabilirsiniz.

29- Bildiğiniz Bir Programın Tanıtımını Yapın
Alanında uzaman yada yeterince bilgiye sahip olduğunuz bilgisayar yada telefon programlarının tanıtımını yapabilir yada ders videoları halinde yayımlayabilirsiniz. Örnek olarak bir grafik programı olan Solidwork ü anlatabilirsiniz. Yada photo shop’u

30- Hayvan Bakımı
Evinizde yada bahçenizde beslediğiniz hayvanınızın bakımı hakkında videolar hazırlayabilirsiniz.

31- Araçların Nasıl Çalıştığını Anlatın
Çalıştırılması güç karmaşık ayarlara sahip bazı makina yada cihazların nasıl çalıştırıldığı ile ilgili videolar hazırlayabilirsiniz.

32 – Kendinizden Bahsedin
Bu maddeyi ilk sıraya taşımamız gerekirdi aslında. Youtube kanalınızdaki ilk videonuz tanıtım videosu olabilir böylece insanlarda güvenilir bir imaj oluşturarak kanalınız için abone kazanma olasılığınızı arttırabilirsiniz. ‘’Ben kimim? Nelerden Hoşlanırım? İnsanlar benim hakkımda neler bilmeli?’’

33 – Yanıt veya Tepki Videoları
Görüş yada önerilerine katılmadığınız youtuberlar yada videolar mı var? Görüşüne katılmadığınız videolardan kesitler paylaşarak kendi görüşünüzü ortaya atarak bir tartışma başlatabilirsiniz. .

34 – Vlog mu Oluştursanız?
Son günlerde vlog çekiyorum vlog’um var kelimesini sıkça duymaya başlamışsınızdır. Sizde kendinize bir konu belirleyerek bu konu haakında yada kendi hayatınızı videolayarak bir vlog oluşturabilirsiniz. Gezdiğiniz yerler, yaptığınız nefis tatlılar yada yemekler vlog konusu olabilir.

35  – Kendi Görüşünüzü Paylaşın
Siyasi, dini ekonomi, spor gibi aklınıza gelebilecek yüzlerce kategoride görüşlerinizi videolayarak paylaşabilirsiniz. Görüş videoları hazırlarken kişiler hak ve hürriyetlerine dikkat etmeyi göz ardı etmemeniz gerektiğinin de altını çizelim.

36 – Yarışma Videoları Hazırlayın
İnsanları saatlerce televizyon ekranına bağlayan yarışma videolarını bir düşünün. Bir yarışma düzenleyerek bunu günlük yada haftalık olarak paylaşarak fenomen haline gelebilirsiniz.

37 – Telefonumdaki uygulamalar
Bir çoğumuzun telefonunda uygulamalar var fakat kimin hangi uygulamayı kullandığı merak uyandırır

38 – Sevdiğiniz Filmlerden Bahsedin
Özellikle haftasonu yada boş zamanlarında insanlar kendilerine ne izlesem sorusunu sorarlar. Bu soruya karşılık hoşunuza giden filmlerden bahsederek bir hit oluşturabilirsiniz.

39 – Komik videolar hazırlayın
Youtube ye girdiğim zaman ilk aklıma gelenlerden biri de komik videolardır. İnsanlar gülmeyi severler onlara komik videolar ya da skeçler hazırlayarak bir kitle oluşturabilirsiniz.

40  – Alışverişte Neler Aldım
Alışveriş yaptınız ve neler aldığınızı insanlarla paylaşmak istiyorsunuz. Özellikle bayanlar bu videolara bayılacaktır.

41 – Şarkı Söyleyin
Sesinize mi güveniyorsunuz para kazanmayı düşünmeden şarkı söyleyin.

42 – Arakadaşlarınızla geçirdiğiniz bir günü videolayın
3 kız arkadaş yada 3 erkek arkadaş bir araya gelip bir kafede yada ev ortamında kahve eşliğinde anılarınızı yada görüşlerinizi paylaştığınız bir video çekin. Emin olun izlenecektir.

43 – Yaşadığınız Şehri Videolayın
Youtube’de belgesel tarzı videolar zaten var demeyin. Yaşadığınız şehri ziyaret etmek isteyen yada sizinle aynı şehirde yaşayan insanlar bile nereyi gezsem, nerede yesem yada nerelere gidilir gibi soruları sorarlar onlara kaliteli ve keyifli bir şehir turu attırabilirseniz iyi bir izlenme alabilirsiniz.

44 – Sizin İçin Değerli Olanları Gösterin
Sizin ayda ailenizdeki herhangi bir bireyin manevi değeri olan eşyaları ve onların hikayelerini anlatabilirsiniz.

45 –  Ürün İnceleme Videoları Çekin?
Bir telefon ya da bilgisayar satın almadan önce Youtube’ye girer ve kişilerin o ürün hakkında incelemelerini izlerim. Siz de alışverişi seviyorsanız satın aldığınız ürünleri yada kendi kullandığınız ürünleri yada yada bir bir mağazayla anlaşarak ürünleri ödünç alarak bunlarla ilgili bir araştırma yaparak inceleme videoları hazırlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR