31 Aralık 2018 Pazartesi

Tüm website sahiplerine Microsoft’dan kullanıcı izleme sistemi

Microsoft, Webmasterların kullanıcılarını gerçek manada anlamalarını istiyor. Tüm Webmasterların beğenisine sunulan Clarity ile yayıncılar artık varsayımlarla hareket etmek yerine, kullanıcı davranışlarının gerçekliğiyle yüzleşebilecekler.


Clarity, Microsoft’un AI teknolojisinden faydalanarak geliştirdiği bir kullanıcı izleme yazılımı. HTML sayfalarda kullanılabilen bu araç, internet sitenize giren kullanıcıları anbean takip edip, sizin için faydalı performans raporları oluşturuyor.

Clarity:

- Kullanıcılarınız hangi linklere tıklıyor?
- Sayfalarınızın hangi bölümünde daha çok vakit geçiriyor?
- Sitenizin ısı haritası ne durumda?
- A/B testlerinde kullanıcılarınızın alışkanlıkları ne gibi farklılıklar gösteriyor?

Gibi, her Webmaster için önemli verileri sunuyor.

Sitenizi ense kökünden takip eden Clarity; tarayıcı sorunları, bug’lar, olası JavaScript hataları ve malware saptaması gibi konularda da size yardımcı olabilir.

Clarity şu an kasabanın en yeni kovboyu. Optimizely, Google Optimize ve Visual Web Optimizer gibi araçlar ise uzun süredir sektörde yerini koyan en önemli rakipleri.

Microsoft, Clarity’i şimdilik beta sürümü olarak sunduğunu ancak sürekli geliştireceğini ifade ediyor. Aşağıdaki videodan Clarity’nin yayıncılara nasıl yardımcı olacağına tüm detaylarıyla göz atabilirsiniz:


Clarity şu an tüm Webmasterların kullanımına açık. Bir Microsoft hesabı kullanarak, HTML formatındaki tüm sayfalarınızda Clarity’dan hemen faydalanabilirsiniz.

3 yorum:

 1. Biz de bloglarımızda sorunsuz ve ücretsiz bir şekilde kullanabilir miyiz acaba? Denediniz mi siz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam ben yandex metrica kullanıyorum. Yalnız bunu da kuracağım kullanıcının mause hareketine kadar gösteriyor. HTML formatı olan her site de kullanılır. Sizde de çalışır.

   Sil
  2. Yandex Metrica'yı bir ara ben de kurmuştum sanırım ancak sonradan nedense sildim. Bunu da bir deneyeyim.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR