21 Aralık 2018 Cuma

Satış Temsilciliği / Satış Ortaklığı ile nasıl para kazanılır?

Başarılı bir şirkette çalışmak istiyorsunuz ancak bunun için yeterli imkânlar elinizde yoksa ve şirket halkalarından biri olmayı hedeflemişseniz komisyon karşılığı satış temsilciliği yapabilirsiniz. Bu tamamen çalışmak istediğiniz şirketin dış sahada sizin tarafınızdan tanıtılması anlamına gelmektedir. Ancak bu alanda çalışırken kocaman bir şirketi temsil edeceğinizi düşünerek bu işe girmeniz gerekir.

Peki, Satış Temsilciliğinde Nasıl Komisyon Alınır?

Satış temsilcisi olmak için kendinize bir alan belirleyerek o alanda hizmet veren bir şirket bulmanız gerekir. Mesela tatil ve konaklama sektöründe ne kadar fazla kişiyi konaklama tesislerine götürebilirseniz götürdüğünüz kişiler için komisyon alırsınız. Bir ilaç firmasının ilaçlarını tanıtmak istiyorsanız yaptığınız satışlardan komisyon alırsınız. Kozmetik ürünleri şirketinde büyük satışlar yaptığınızda komisyonunuzu alırsınız. Aslında küçük ölçekli olarak yapılan kozmetik ürünü satışları ya da saha içi satışlar gibi gelse de komisyon karşılığı satış temsilciliği bunlardan daha büyük ölçekte işler olmaktadır. Büyük bir ev satış gibi… Peki, komisyon karşılığı satış temsilcisi olmak için neler gerekir?


Bilgi Önemli!

Satış temsilciliği yapacağınız şirketin ya da küçük ölçekli bile olsa bir işletmenin yaptığı işe ve diğer bilgilerine vakıf olmanız gerekir. İnsanlar size bu konuda sorular sorduklarında çekinmeden ve lafı gevelemeden akla uygun cevaplar vermelisiniz.

Özgüvensiz Olmaz!

Kendinize karşı özgüveniniz varsa satış temsilciliği yaparak para kazanma imkânlarınızı daha da katlayabilirsiniz. Çünkü kendine yeterince güvenmeyen kişilerin yapacakları temsilcilikler bir süre sonra bitecektir.

Dışa Dönük Olmak Gerekir…

İçe dönük ve pasif bir insansanız komisyon karşılığı satış temsilciliği pek size göre bir meslek olmayabilir. Çünkü insanlara belli konuları anlatmanız ve çeşitli ortamlara girmeniz gerekir.

İnsanlarla İlişkilerinize Dikkat!

Satış temsilcisi olmayı düşünüyorsanız mutlaka insanlarla iyi ilişkiler kurmaya ve takım çalışmalarına yatkın olmanız gerekir. İnsanlarla başarılı ilişkiler kurduğunuzda satışlarınız artacak bu sayede daha çok komisyon kazanacaksınızdır.

Satış Temsilcisi Olmak İçin Ne Yapmalı?

Bir şirketin satış temsilcisi olmak istiyorsanız öncelikle kendinize iyi olduğunuz alanı seçmelisiniz. Mesela teknolojide iyi olduğunuzu düşünüyorsanız teknoloji alanında hizmet veren şirketler bulmanız gerekir. Her şirketin insan kaynakları bölümünde çeşitli bilgiler ve formlar bulunur. Bunlardan yola çıkarak başvurular yapabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bugün kadınlar arasında mutfak ürünleri ya da kozmetik ürünleri satışı yapılıyor ancak işin daha büyük olduğunu düşünürseniz farklı ortamlara gireceğinizi ve gerçekten sektöre ilgi duyan insanlar bulmanız gerektiğini unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR