20 Aralık 2018 Perşembe

Geleneksel yöntem yufka yap kazan

Geçmişte geleneksel yöntemlerle yapılan bir ekmek çeşidi olan yufka yapımı günümüzde otomatik makineler aracılığı ile yapılan bir endüstri haline gelmiştir. Endüstri haline gelen her gıda gibi yufka ekmek de tadını kaybetmiş ve geleneksel yufka ekmeğin yerini tadı olmayan ve kolay pişmeyen, pişince lezzeti kalmayan bir ekmek çeşidi almıştır.

Günümüzde fabrikasyon yufka ekmek yerine evinizde yufka ekmek yapıp hem halk pazarlarında insanlara, hem de bakkallara, marketlere, gıda toptancılarına satabilirsiniz. Bu işlem için ihtiyacınız olan bütçe oldukça düşüktür.


Yufka Yapımı İçin Ne Kadar Harcama Yapılır?

Yufka hamuru için un, maya ve pişirme sacının yanında piknik tüpü ve açma masası ile oklava gereklidir. Yapacağınız hamuru bezelere ( bir ekmeklik yuvarlak hamur miktarı ) ayırarak açma masasında açıp, pişirme sacında hamur özelliğini kaybedecek seviyeye kadar pişirerek yufka yapmış olursunuz. Yapacağınız tüm yufkalar için harcadığınız maliyet, üzerine koyacağınız işçilik maliyeti ve kar oranı  ile yufka fiyatını belirlersiniz. Bu sayede düşük bütçe ile iş sahibi olabilir ve ek gelir sağlayabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Yufka açıp satmak mantıklı artık insanlar eskisi gibi böyle geleneksel şeyler yapmıyor özlüyor insan tabi böyle bir girişimde bulunulsa çokta güzel olur ben kesin alırdım.

    YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR