19 Aralık 2018 Çarşamba

Bu siteler üzerinden internette satış yapabilirsiniz


İnternet hayatımızın her alanını şekillendiren bir platform. Günlük ve iş hayatımızda vazgeçilemeyecek kadar önemli bir yeri olan internet, bizlere o kadar çok imkan sunuyor ki. Bunlardan biri de ticaret. Yani alım satım yapmak. İnternetten satış yapabileceğiniz siteler hakkında sizlere öneri sunmadan önce ikinci el yada sıfır ürünlerin satıldığı online satış siteleri nasıl çalışır biraz bundan söz etmekte yarar var.

İnternetten satış nasıl yapılıyor?

İnternetten satış siteleri dükkân mantığı ile çalışıyor. Yani bu siteler üzerinden siz bir dükkan kiralamış oluyorsunuz. Gerçek hayatta bir ürünü piyasa şartlarında satışını yapmak için nasıl ki bir dükkâna ihtiyacınız var ise, sanal ortamda e-ticarette de aynı mantık işliyor. Yalnız buradaki dükkânınız da İnternetten olduğu için sanal bir dükkân. İnternetten satış yapabileceğiniz siteler sizlere kendi siteleri üzerinden dükkân açma imkânı sunuyor. Siz de onlara ödediğiniz belli bir ücretin karşılığında açmış olduğunuz bu dükkânda ürünlerinizi satışa sunarak daha az masraf ile para kazanma şansı elde etmiş oluyorsunuz.

Satış Üzerinden Komisyon Almak

İnternetten satış yapabileceğiniz siteler içerisinde bazıları da dükkân kirası ile birlikte sattığınız ürün başına sizden belli bir yüzde ile kesinti yaparak işlem yapar. Sanalpazar, gittigidiyor.com, hepsiburada.com bu sitelerden bazılarıdır.Diyelim ki 100 liralık bir ürün sattınız ve satışı yaptığınız site yüzde 5 komisyon alıyor. Bu durumda o üründen 5 TL site kazanır. Karınızın bölünmesini ve dükkân için ücret ödenmesini istemeden satış yapacaksanız, elinizdeki tek seçenek kendi internet sitenizi oluşturmak. Ancak bunun için de site kurulumu, açma, domain ve sunucu ücretlerini de göze almalısınız.

Hangi Sitelerden Satış Yapabilirsiniz?

Gelelim İnternetten satış yapabileceğiniz siteler için önerilerimize:

Gittigidiyor.com:

Türkiye’nin en büyük e-ticaret ve satış sitesi olan Gittigidiyor.com, kuşkusuz hepimiz tarafından yakından bilinen bir site. Sitede satış yapabilmek için sizden istenen ilk kıstas vergi levhasıdır.  Türkiye’de kanunen şahsi eşyalar dışında ürün satışı yapmak ve bunun üzerinden para kazanmak vergiye tabi olduğundan bir şahıs firması niteliğinde olmak gerekir. Site de bu kıstası baz alarak kayıt esnasında sizden vergi levhanızı istiyor. Bu aşamalardan geçtikten sonra site üzerinden dükkân açarak dilediğiniz ürünün satışına başlayarak kazanç elde edebilirsiniz.

Hepsiburada.com:

Hepsiburada.com da Türkiye’de online alışverişte en önde gelen sitelerden biridir. Bu sitede de dükkan açmak ve ticari kazanç sağlamak için vergi levhanız olması gerekiyor. A’dan z’ye aklınıza gelebilecek her türlü ürünün satışa sunulduğu site üzerinden siz de gerekli şartları taşımanız durumunda rahatlıkla satış yapabilirsiniz.

Sonteklif.com:

İnternetten satış siteleri içerisinde yer alan sitelerden biri de sonteklif.com. Sıfır ve ikinci el ürünlerin satışının yapıldığı site üzerinde dükkan açarak ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. İlk ürün listelemesinin ücretsiz yapıldığı sitede, satış sonrası ilk iş gününde kazancınız hesabınıza aktarılır. Site ürün başına yüzde 7’lik bir komisyon ile size dükkan açma şansı tanıyor.

Sanalpazar:

Sanalpazar da İnternetten satış yapabileceğiniz siteler kategorisinde en fazla tercih edilenlerden biridir. Gittigidiyor sitesi ile aynı konseptte çalışan sitenin en büyük avantajı ise sizden vergi levhası istememesidir.  Ürün listelemesinde herhangi bir ücretin ödenmediği sitede ürün başına yüzde 5 oranında bir komisyon ödenir. Eğer dükkanınızın ilk sayfada en üst sıralarda görünmesini isterseniz bunun için de düşük bir ücret ödemeniz gerekiyor.  Sanalpazar’da üyelik oluşturma ve dükkan açmak ise ücretsiz.

N11.com:

E-ticaret denildiğinde son dönemlerde akla ilk gelen satış sitelerinden biridir. Diğer İnternetten satış yapabileceğiniz siteler arasında daha yeni bir platform olmasına rağmen güvenilir alışverişi ile beğeni kazanan sitede, üyelik açmak ve ürün listelemek ücretsiz. Satış yapılan her ürün başına belli bir komisyon ile çalışılan bir satış sitesi. Ürün çeşitliliğindeki zenginlik nedeniyle online alışverişte en çok tercih edilen sitelerin başında geliyor.

Yenicarsım.com:

Yeni Çarşım da son dönemlerde dikkatleri üzerine çeken bir internetten satış sitesidir. Elektronik konusunda öne çıkan ve Hürriyet bünyesinde açılan bir site olan Yeni Çarşım’da dükkan bedeli biraz fazla bir tutarda. XML desteği ve reklam çalışmaları ile özellikle de markaya değer katma konusunda oldukça başarılıdırlar.

Sahibinden.com:

Sahibinden.com Türkiye’de en eski ve en köklü ürün satışının yapıldığı sitedir. Sitede üyelik açarak anında ekstra hiçbir ücret ödemeden ürünlerinizin satışını yapabilirsiniz. Dükkan açmadan da satış yapabileceğiniz sitede size önerimiz Get sistemine dahil olmanız. Bu sistem sayesinde ürünlerinizi Sahibinden güvencesi ile taksitli olarak satışa sunabilirsiniz. Böylece ürünlerinize ve size olan güven artar, çok daha fazla ürünü daha zahmetsiz şekilde satabilirsiniz. Ödemeleri site tarafından alırsınız. Tabi yüzde 7’lik komisyonu da göze almanız gerekecek.

Sosyal Medya Hesapları

İnternetten satış sitesi listemizin son sırasında yer alan sitemiz ise sosyal medya hesaplarınız! Evet yanlış duymadınız. Shopier sitesi/uygulaması, sosyal medya hesaplarınız üzerinden ürünlerinizin satışını sağlayacak bir sipariş ve ödeme otomosyonu sağlar. Sosyal medya hesaplarınızdan paylaştığınız ürünü alıcılar Shopier ile tek tıkla alırlar. Shopier aracılığında Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız her gönderi bir ürün olarak listelenir ve satış için sergilenir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR