28 Nisan 2018 Cumartesi

Satış Ortaklığı yaparak nasıl para kazanabilirim? Hangi ürünleri satabilirim? Hangi siteler veriyor?


Satış Ortaklığı Yaparak Para Kazanmak
İnternetten para kazanma yöntemleri arasında, belki de bir köprü görevi gören, satış ortaklığı yaparak para kazanma yönteminden bahsedeceğiz.

Affiliate marketing adı verilen, ama ülkemizde satış ortaklığı olarak lanse edilen bu yöntemde, internet üzerinden satışını gerçekleştirdiğiniz her ürün veya servis başına belli bir miktarda komisyon elde ederek, ciddi gelirler kazanabilmek mümkün! Üstelik bunu yaparken tamamen sanal pazarlama araçlarını kullanabilir, sosyal medya ve web siteleri üzerinden satış yaparak, ek kazanç sağlayabilirsiniz.

Ayrıca blog oturtup belli bir müşteri kitlesine ulaştıktan sonra, bu geliri sürekli hale çevirebilmeniz de mümkün. Bu da hiçbir çaba göstermeden, uyurken bile kazanabileceğiniz, ortalama aylık 1000 ila 2500 TL arası para anlamına geliyor! Tabi bunun alt limiti de üst limiti de değişir. Bu işi yapanların ortalama kazançları bu rakamlar. Ama bu işten 20–30 bin TL kazananların olduğu gibi, hiç kazanamayanların da olduğunu unutmayın.

Satış Ortaklığı Programı Nedir?
Genelde internet üzerinden mal veya hizmet satan e-ticaret siteleri tarafından başlatılan satış ortaklığı programlarının temel amacı, başkalarının ürünlerini pazarlayarak gerçekleştirilen satışlardan pay almaktan ibarettir. Sizin pazarlama yetenekleriniz sayesinde, ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak isteyen ana satıcı kazanç elde ederken, ürün satışından elde edilen gelirden sizin payınızı da ayırır. Böylece hem alıcı, hem satıcı, hem de satış ortağının mutlu olduğu bir ticaret gerçekleştirilir.

Satış ortaklığı programını başlatan satıcılar, internetten ürün satarken alıcıların sizin referansınızla geldiğini öğrenebilmek için, özel olarak yapılmış bir yönetim paneli kullanırlar. Size verilen kullanıcı adı ve şifreyle bu panele giriş yaptıktan sonra, satabileceğiniz ürünleri ve bu ürünlerin URL adreslerini öğrenebilirsiniz. Referansınızla gerçekleştirilen satışların müşteriye teslim edilip edilmediğini, geri gelen iadeleri ve bugüne dek elde ettiğiniz tüm hasılatı, bu paneller üzerinden görebilmeniz mümkündür.

Satış Ortaklığı İle Hangi Ürünlerin Satışını Yapabilirsiniz ?

İşin doğrusu, satış ortaklığı programı ülkemizde pek yaygın değil. ABD’de arabaların yedek parçalarından tutun, dekorasyon malzemelerine kadar akla hayale gelmeyecek birçok ürün gamında, satış ortaklığı programı yürütülüyor. Özellikle dev e-ticaret sitelerinin satış ortaklığı programına kayıt olan teknoloji ürünleri inceleme siteleri, inceledikleri ürünün sonuna satın alma bağlantısı yerleştirerek, gelir elde edebiliyorlar.

Satış ortaklığı veren siteleri araştırın

eBay, Amazon, Clickbank, Rakuten ve Zanox gibi platformlar, yurtdışında aktif olarak satış ortaklığı (Affiliate marketing) programını yürütüyor. Satış ortaklığı veren Türk siteleri arasında, Xticaret, Gelir Ortakları ve Reklam Action siteleri örnek gösterilebilir.

Yurtdışındaki sitelerin aksine Türkiye’de daha çok, sanal olarak teslimatı gerçekleştirilebilecek ürünler için satış ortaklığı programı uygulanıyor.

Ayrıca, kıyafet, ayakkabı, aksesuar, medikal ürünler, en çok ortaklık yapılan ürünlerin başında geliyor.

Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır ? Satış Ortaklığı Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Bu alanda dönen para miktarı sizi de heyecanlandırdıysa, satış ortaklığının nasıl yapıldığı üzerine hazırlanan yazıları okuyarak ilk hazırlıkları yapmaya başlayabilirsiniz.

İlk iş: Ne sattığınızı bilin

İnsanlara abartılmış hayaller satmak istemezsiniz değil mi? Bu yüzden mutlaka pazarlayacağınız ürünü önce kendiniz satın alın ve deneyin: Gerçekten işe yarıyor mu? Sattığım ürün hakkında yeteri kadar bilgi sahibi miyim? Bu ürüne yeteri kadar talep var mı ? bana para kazandırabilir mi? Eğer bu sorulara olumlu cevap verebiliyorsanız, hemen reklam ve pazarlama çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Uygun satış ortağını belirleyin

Türkiye’de pek fazla alternatifiniz olmasa da, var olan tüm satış ortaklığı programlarının eksi ve artı yönlerini mutlaka araştırın. Daha önce bu siteler üzerinden ürün satan kişilerin yorumlarına ulaşın ve tercihinizi bu yorumları göz önünde bulundurarak belirleyin. Güvenilir, ürün satışlarını doğru bir şekilde sayan, ödemeleri gününde yapan firmalarla çalışın. İnternette hakkında şikayetler olan, olumsuz yorumların çok fazla olduğu site yada firmalarla kesinlikle çalışmayın.

Kendinize bir web sitesi kurun

Artık web sitesi olmayan bir satıcıya kimse güvenmiyor. Bir ürünü, internet kullanıcılarına satmak için kendi takipçi kitlenizi oluşturmak çok önemli. Bunun yolu da hemen her satış ortağının yaptığı gibi, web sitesi kurmaktan geçiyor. Eğer bir internet sitesini nasıl kuracağınız hakkında bilgi sahibi değilseniz, WordPress gibi hazır sistemlere göz atmanızda fayda olabilir. Google’de “ İnternet sitesi nasıl kurulur “ araması yaparsanız, istediğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

Sosyal medya profili oluşturun

Satış ortaklığı yapmak için en etkin yöntemlerin başında, sağlam bir sosyal medya profili geçiyor. Özellikle Facebook grup yada Facebook sayfa oluşturmak, Instagram’da butik hesabı açmak ve bu hesaplara aktif ve yüksek sayıda takipçi çekmek, sizi fazlasıyla ihya edecektir.

Pazarlamaya başlayın!

Artık neredeyse hazırsınız. Şimdi yapmanız gereken şey, elinizdeki ürünleri daha fazla kullanıcıya nasıl ulaştırabileceğiniz üzerine kafa yormak olmalı. Sosyal medya hesapları açabilir, YouTube üzerinden ürünlerinizin inceleme videosunu yayınlayabilir, Google Adwords ve Facebook’a reklam vererek, ilk satışlarınızı gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Reklam vermekten korkmayın. Emin olun harcamadan kazanamazsınız. Günde 5 TL’lik bir reklam ile, 40–50 TL kazanmanız mümkün. Biraz azim, kararlılık, cesaret, emek ve araştırma ile, çok daha güzel paralar kazanabilirsiniz.

Analiz edin

Hangi ürünü kim, hangi gün, hangi saatte satın alıyor ? Bu gibi soruların cevapları doğrultusunda pazarlama stratejisini gözden geçirebilir, varsa yaptığınız hataları gidererek, çok daha başarılı bir satış ortağı olabilirsiniz!

Satış ortaklığı sistemi, son dönemlerin en yaygın pazarlama teknolojileri arasındadır. Avon, Oriflame gibi markaların satış danışmanlarını görmüşsünüzdür. İddia ediyorum, herkesin çevresinde en az 1 kişi vardır bu işi yapan. Düşünün bu arkadaşlar satış ortaklığı yaparak para kazanmak için ne kadar mücadele veriyorlar. Siz oturduğunuz yerden, kimseyle muhatap olmadan bu işi yapacaksınız. İster hafta içi olsun, ister hafta sonu, ister sabah olsun, ister akşam, sizin için fark etmeyecek. Sistemi oturtup, arkanıza yaslanacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR