22 Nisan 2018 Pazar

Evde reçel yapıp satıyorumSende yapabilirsin öyle değil mi?

Yoksa reçel yapmayı bilmiyor musun?

Yazın gelmesi dolayısıyla çilek reçeli tarifi veriyorum. Diğer meyveler için kısa bir internet araştırması yapmanız yeterli olacaktır.

Çilek Reçeli İçin Gerekli Malzemeler ;

2 kilo küçük boy kokulu çilek
2 kilo toz şeker
1 tane limonun suyu veya 2 çay kaşığı limon tuzu (**Limon tuzu kullanımı en altta not bölümünde anlatılmıştır)

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır 

Çilek Reçeli Tarifi 

Çilekleri bol su ile zedelemeden yıkayarak temizleyin , yapraklarını düzgünce keserek resimde görüldüğü gibi tek tek ayıklayın eğer bu tarifimi okumadan önce büyük çilekler aldıysanız üzülmeyin büyük çilekleri dörde bölebilirsiniz , tekrar sudan geçirin , süzgeç yardımıyla suyunu süzün
Geniş bir tencereye çilekleri koyun çileğin kilosu kadar toz şeker koymalısınız çilek ne kadar olursa olsun mutlaka kilosu kadar toz şeker koymalısınız yani 1’e 1 ölçü şeklinde
Çilek ve üzerine koyduğunuz şekerler oldukça derin bir tencerede 1 gece tencerenin kapağı kapalı olarak beklemeli
Bekleyen çileleri ertesi gün orta hararetli ateşe koyup pişirin , ara ara karıştırın
Çilek kaynamaya başladığında üzeride oluşan köpükleri kaşık yardımıyla alın , bunu çilek reçelinin tadında ekşime olmasın ve daha berrak gözüksün diye yaptığımızı unutmayın.
orta hararette kaynamaya başlayan çileklerin altını kısın kıvamı bir süre sonra yaklaşık 20 dakika sonra  koyulaşacak tabi bu arada ara ara karıştırmalısınız , karıştırırken çileğin kaşıktan hızlı veya yavaş akmasından koyuluğunu anlayabilirsiniz. eğer hızlı akıyorsa bir sürede daha kaynatın ,
Reçelin altını kıstık dan sonra 10 dakika içinde koyulaştığında bir adet limonun suyunu sıkıp reçele ekleyin , yaklaşık 2-3 dakika daha kaynatıp reçelin olup olmadığını anlamak için daha önce nar reçelinde uygulamıştık bunda da deneyelim , reçelden 1 tatlı kaşığı alın önceden buzlukta soğuttuğunuz tabağa damlatın tabağı eğdiğiniz de yavaş akıyorsa olmuş demektir , hızlıysa biraz daha pişmesi ve kıvamının oturması gerekir.
Ocaktan aldığınız reçel ılındığında kavanozlara doldurun .

Not ; Çilek Reçeli Yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Pazarda çilekleri alırken mutlaka tadına bakın , tatlı ve küçük olmasına ve çilek kokmasına dikkat edin ayrıca koyu renklileri tercih edin.
Reçelde limon suyu yerine limon tuzu kullanırsanız daha uzun ömürlü olur 2 kilo çilek için 2 çay kaşığı limon tuzu kafirdir , limon suyu gibi tuzunu da ocaktan indirmeden 2-3 dakika önce uygulamanız yeterlidir.
Reçeli kavanozlara doldurduktan sonra soğumadan kapağını kapatmayın küf tutabilir , kapağını kapatmadan önce üzerinde köpük varsa mutlaka alın , köpüğü almazsanız reçelin daha çabuk şekerlemesini ayrıca kısa ömürlü olacaktır.
Reçel ne kadar koyu kıvamlı olursa o kadar uzun ömürlü olur.Bundan sonraki aşamanız ise ürünü pazarlamak olacaktır. Ürünü komşularınıza, mahalle bakkalına, mahalle mandırasına tanıtarak başlayabilirsiniz. Sonrası kalite ve kararlılığınıza bağlı olacaktır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR